Za vínom do Šenkvíc 2013

Minulý rok pribudla na Malokrapatskej vínnej ceste nová tradícia. Po prvý raz sa v sobotu 9. júna 2012 v Šenkviciach otvoria tamojšie vinárske pivnice pre všetkých, čo im tento nápoj učaroval. Súčasťou nového podujatia bolo množstvo sprievodných akcií.

Šenkvice o sebe hrdo tvrdia, že sú najväčšou vinohradníckou obcou v malokarpatskej oblasti. Majú vyše 400 rokov staré záznamy o nepretržitej vinohradníckej tradícii. Na ňu v novodobej histórii nadviazalo založenie Výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej. Vďaka je práci sa rozšírili medzi pestovateľov viniča mnohé nové odrody kvalitných vín.

Dnes sú Šenkvice sídlom viacerých známych vinárskych firiem ako Karpatská Perla, Vinárstvo Bočko, Vinárstvo Kukumberg či Repa Winery. Menší vinári sú združení už dvanásť rokov v Spolku vinohradníkov a vinárov. Okrem výroby vína organizujú jeho výstavy, ochutnávky prvého burčiaku, Svätomartinské požehnanie mladých vín, slávnosť Sv. Urbana vo vinohradoch a ďalšie. Práve menší vinári zo Šenkvíc a obec ako organizátori ponúkajú novinku.

Záujemcovia môžu ochutnať miestne vína v trinástich pivniciach. Bude sa im venovať 25 vinárov a vinohradníkov napríklad Karpatská Perla, Víno Bočko, Repa Winery, Kamil Kukumberg, Branislav Fischer, Jaromír Augustinič, Ivan Šarmír, Vincent Lacko, Tibor Ruman, Karol Motyka, Jozef Kocanda, Miroslav Miko, Jožko Jančo, Marek Kakalík, Ľuboš Figura, Boris Kovačevič a ďalší.

Minulý rok bola cena vstupenky pre jednu osobu je 15 eur, uvidíme ako tomu bude tento rok. V cene bol bonus na nákup vína v hodnote päť eur. Pivnice sa otvoria od 13.00 do 22.00 hodiny.

Za vínom do šenkvíc Za vínom do šenkvíc

Comments

Pridaj komentár